معروف ترین موزه های ایران

معروف ترین موزه های ایران

معروف ترین موزه های ایران

بدون اغراق و به دور از هر کلیشه ای باید این واقعیت را باور کنیم و به آن اذعان داشته باشیم که یکی از مهم ترین گهواره های تمدن در کره ی زمین، سرزمین ایران است. کشوری که از دوره ی پارینه سنگی، محل زندگی اجداد آدمیان بوده است. همین تاریخ طولانی و دراز، باعث شده تا امروزه، موزه های ایران ، متنوع و گوناگون در سراسر این کشور باستانی بوجود بیایند و این کشور را به یکی از غنی ترین کشورهای جهان از نظر جاذبه های تاریخی تبدیل کنند.

طبیعتا بهترین مکان ها برای تاریخ شناسان و گردشگران ایرانی و خارجی، همین موزه ها هستند که اکثرا در شهر تهران واقع شده اند. اکنون در این مقاله قصد دارین معروف ترین موزه های ایران را به شما معرفی کنیم. با ما در وبلاگ پلتفرم دوسویه آنلاین چنلید همراه باشید.

موزه ی ملی ایران

گنجیه ای عظیم از آثار تاریخی سرزمینمان، این مکان را به مهم ترین و ارزشمندترین موزه ی کل کشور تبدیل کرده است. این موزه در تاریخ 1316 هجری در خیابان سی تیر و در مرکز شهر تهران تاسیس شد و دو بخش متفاوت از یکدیگر را شامل شده است؛ یک بخش به نام «موزه ی ایران باستان» آثار تاریخی مربوط به دوره ی بسیار کهن ایران را نگهداری می کند، و بخش دیگر با عنوان «موزه ی باستان شناسی و هنر دوره ی اسلامی ایران» آثار تاریخی مربوط به دوره ی پس از هجوم اعراب را به نمایش گذاشته است.

این موزه به نوعی بیانگر تاریخ غنی فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی کشور است و لقب «موزه ی مادر» در بین موزه های ایران را نیز به خود اختصاص داده است.

موزه های ایران - کاخ گلستان

کاخ موزه ی گلستان

این موزه در معروف ترین ساختمان سلطنتی ایران، یعنی کاخ گستان جای گرفته و آدرس آن خیابان شناخته شده ی پانزده خرداد است. خود این کاخ، با قدمتی 450 ساله و مربوط به دوره ی صفویه، به عنوان بزرگ ترین و منحصر به فردترین اثر تاریخی این مجموعه شناخته می شود که شاهانی مثل فتحعلی شاه قاجار و اقا محمد خان قاجار در آن حکمرانی کرده اند.

اگرچه اشیاء باستانی فراوانی در موزه ی این کاخ نگهداری می شود، اما عمده ی این آثار مربوط به دوره ی قاجار می باشند. کاخ سلطنتی گلستان در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

کاخ موزه ی سعدآباد

دومین کاخ سلطنتی کشور، «سعدآباد» نام دارد که با 110 هکتار مساحت و چندین عمارت، باغ، قنات و گلخانه، در کوهپایه های زاگرس و در منطقه ی تجریش تهران قرار گرفته است. این کاخ عظیم و پهناور، در دوره ی قاجار ساخته شده است و علاوه بر این، پادشاهان پهلوی نیز در آن سکونت داشته اند. در این مجموعه ی عظیم فرهنگی تاریخی، چندین موزه ی متعدد و ارزشمند وجود دارد؛

از جمله آنها می توان به موزه کاخ سفید، موزه استاد بهزاد، موزه چهره های ماندگار، موزه مردم شناسی، موزه ظروف سلطنتی، موزه فرشچیان، موزه نگارستان، موزه هنر ملل، موزه خط و کتابت میرعماد، موزه نظامی و موزه ی برادران امیدوار اشاره کرد. این مجموعه ی عظیم همه ساله پذیرای انواع گردشگران و تاریخدانان سرتاسر جهان است.

موزه هنرهای معاصر

یکی از شناخته شده ترین و مهم ترین موزه های ایران است که «فرح پهلوی» در سال 1356 خورشیدی آن را بنا نهاد. ساختمان زیبا و شاخص این موزه که در ضلع غربی پارک لاله جای گرفته، مجموعه ای عظیم و ارزشمند از آثار هنرهای مدرن اروپا و آمریکا را در خود نگه داشته است. این آثار، سبک های هنری زیادی از جمله پاپ آرت، مینی مالیسم، هیجان نمایی انتزاعی و فوتورئالیسم را شامل می شود.

از جمله هنرمندان سرشناسی که آثارشان در این مکان فرهنگی نگهداری می شود می توان به پیکاسو، آگوست رنوآر، پل گوگن، رنه ماگریت، ماکس ارنست، البرتو جاکومتی و پال جکسوت پولاک اشاره کرد. قیمت این گنجینه ی ارزشمند هنری را بیش از 10 میلیارد دلار تخمین زده اند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آن به عنوان اموال عمومی مردم ایران یاد می کند.

موزه ی هنر های معاصر ایران

موزه پارس

میزبان ساختمان هشت ضلعی این موزه ی ارزشمند که آثار گرانبهایی را از دوره های پیش و پس از اسلام در خود نگه داشته است، آرامگاه کریم خان زند می باشد. این موزه در سال 1315 خورشیدی در باغ نظر شهر شیراز بنا شد و اشیا ارزشمندی از دوره های سلجوقیه، صفویه و زندیه، و همینطور آثاری از هزاره های پیش از میلاد، برای نگهداری به آن سپرده شده است.

این اشیاء شامل انواع سکه ها، مهرها، سفال ها و اشیاء فلزی مربوط به دوره های مختلف می شود. موزه ی پارس شیراز، به همراه مقبره ی کریم خان زند و عمارت های زیبایی که در خود جای داده است، به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موزه تخت جمشید

نام دیگر آن، «موزه ی هخامنشی» است که در استان فارس و در مجموعه ی تاریخی فرهنگی تخت جمشید قرار دارد. در این مکان ارزشمند می توانید آثاری از دوره های کهن ایران باستان را از نزدیک ببینید.

پیکر سنگی دو گاو، ته ستون، جای پاشنه در، سه ستون هخامنشی، سر ستون گاو و گل نبشته های تخت جمشید، نمونه هایی مهم از این آثار هستند. زیبایی و شکوه این موزه ی عظیم باستانی را تنها فقط با چشمان خود می توانید ببینید و درک کنید.

موزه های ایران - موزه تخت جمشید

موزه آب یزد

این موزه ی تاریخی، اگرچه فضای کمی را به خود اختصاص داده است، اما یکی از ارزشمندترین موزه های کل کشور به شمار می رود. در این مکان تاریخی می توانید با نحوه ی مدیریت آب در کشور در دوره های تاریخی گذشته آشنا شوید، و همینطور انواع و اقسام ادوات قدیمی اندازه گیری حجم آب، وسایل حفر قنات و هرگونه لوازم مربوط به صنعت آب در گذشته را ببینید و مطالعه کنید.

این موزه که در خیابان امام خمینی شهر یزد واقع شده، چندین بنای تاریخی و فرهنگی دیگر را نیز در مجاورت خود جای داده است.

موزه دفاع مقدس

ساختمان این موزه ی زیبا، در یک فضای سبز بزرگ در منطقه ی عباس آباد شهر تهران بنا شده است و با بخش های مختلفی که در بر گرفته، به عنوان یکی از معروف ترین موزه های کشور و همینطور یکی از مهم ترین آثار گردشگری ایران شناخته می شود.

این بخش ها شامل دریاچه ی مصنوعی، آبنماها، سالن های آمفی تئاتر و تالارهای هفتگانه می شود که همگی حدود 200 هزار متر مربع مساحت را در بر گرفته اند. موزه دفاع مقدس که آثار ارزشمندی از جنگ هشت ساله را به نمایش گذاشته است، لقب «بزرگترین موزه ی جنگ جهان اسلام» را نیز داراست.

رزرو هتل شرکتی در چنلید

آخرین مطالب مجله

نوشته‌های مشابه بیشتر

آشنایی با اصطلاحات هتلداری
آشنایی با اصطلاحات هتلداری
همانطور که میدانید هتل‌ها اماکنی بین‌المللی هستند که اگر بخواهید در این صنعت به عنوان مدیر یا مسؤل بخشی از هتل مشغول به کار شوید، باید با اصطلاحات هتل...
هتل های لوکس توکیو
هتل های لوکس توکیو
ژاپن، کشوری با تاریخی بسیار غنی که از گذشته تا به امروز یکی از موفق ترین های دنیا بوده است. توکیو، قلب تپنده ژاپن است. کلان شهری پر جمعیت که لقب پایتخ...
مدیر عامل چنلید در گفت و گو با دیجیاتو اعلام کرد: رزرو آنلاین هتل را وارد فضای دیگری کردیم
مدیر عامل چنلید در گفت و گو با دیجیاتو اعلام کرد: رزرو آنلاین هتل را وارد فضای دیگری کردیم
بنیان‌گذار چنلید با بیان اینکه این پلتفرم نگاهی خاص و متفاوت به مقوله کسب‌وکار رزرواسیون هتل به صورت آنلاین دارد، کسب‌وکارهای قبلی این حوزه را بیشتر م...
بهترین مقاصد طبیعت گردی در ایران
بهترین مقاصد طبیعت گردی در ایران
اکوتوریسم یا طبیعت گردی، یکی از مهم ترین فعالیت های انسانی است که امروزه در زندگی مدرن و شهری اکثر افراد کمرنگ تر شده و از اهمیت خود کاسته است. بهره و...