معرفی api ، دلایل و مزیت های استفاده از آن

معرفی api ، دلایل و مزیت های استفاده از آن

معرفی api ، دلایل و مزیت های استفاده از آن

شاید برای شما هم سوال شده باشد که API چیست؟ API به معنی رابط برنامه نویسی برنامه است. اخیراً گفتگوهای زیادی در مورد مزایای API برای توسعه دهندگان انجام شده است. در واقع باید گفت API ها  برای شرکت ها سود آورند و بسیاری از افراد حرفه ای نیز مزایای بسیاری را از آن دریافت می کنند. در این محتوا به معرفی api، دلایل و مزیت های استفاده از آن می پردازیم با پلتفرم دوسویه آنلاین خدمات اقامتی چنلید همراه باشید.

API   چیست؟

در توسعه نرم افزار، رابط برنامه نویسی برنامه (API) یک بخش کلیدی است که امکان به اشتراک گذاری و گسترش قابلیت های پیاده سازی شده توسط توسعه دهندگان دیگر را فراهم می کند. در واقع یک API می تواند به عنوان یک قرارداد عمومی بین نویسنده و کاربر تعریف شود که نحوه استفاده از یک ابزار خاص را مشخص می کند. در این تعریف، نویسنده به هر توسعه دهنده نرم افزاری که کتابخانه، چارچوب، سرویس یا هر ابزار نرم افزاری باشد اشاره می کند.

یک API می تواند به عنوان یک قرارداد عمومی در نظر گرفته شود زیرا نویسنده نحوه استفاده از آن و آنچه را که بدون دانستن نحوه اجرای عملکرد، آشکار می سازد، تعریف می کند.

مزایای API

دلیل استفاده از API چیست؟

محبوب ترین زبان های رایانه ای، زبان های سطح بالای کامپیوتر (HLL) هستند، به عنوان مثال Javascript ، Python ، Go ، Java و … این نوع زبان های برنامه نویسی به دلیل استفاده از زبان طبیعی در سطح بالایی در نظر گرفته می شوند. یعنی کلمات روزمره بخشی از این زبان ها هستند. امکان نوشتن کد با استفاده از زبان طبیعی، درک، استفاده و اشتراک نرم افزار را برای توسعه دهندگان نرم افزار آسان می کند، بر اساس این توضیحات و از آنجا که آنها یک لایه انتزاع نزدیک به زبان طبیعی استفاده شده در یک زمینه خاص را نیز تعریف می کنند می توان گفت  APIها همان ایده را دارند که زبانهای سطح بالای رایانه دارند.

 API چیست

انواع API ها

انواع مختلفی از API وجود دارد، اما آنها هنوز دارای همان اصول انتزاع، استفاده مجدد و قابل گسترش هستند. در این مقاله، ما بر روی چهار نوع مختلف (کتابخانه ، از راه دور ، سخت افزار و سیستم عامل ها) تمرکز خواهیم کرد، اما بیشتر در API های از راه دور (به عنوان مثال REST API ها) خواهیم پرداخت.

  • API های کتابخانه

کتابخانه های نرم افزار بسته های قدرتمندی هستند که معمولاً بر حل یک مسئله خاص تمرکز می کنند. برای جلوگیری از انجام کارهای اضافی، معرفی اشکالات و تسریع در توسعه، استفاده از API های کتابخانه توصیه می شود. به عنوان مثال، پایتون دارای یک کتابخانه استاندارد قدرتمند با بسته های مختلف است. ما می توانیم از بسته shutil برای کپی کردن پرونده ای مانند این استفاده کنیم:

در این مثال ، اجرای واقعی عمل کپی از ما خلاصه می شود و بسته عملکرد کپی را نشان می دهد که خوانایی را بهبود می بخشد و آنچه را که کد خاص انجام می دهد بدون نیاز به غوطه وری در کد lib استاندارد نشان می دهد.

مثال استاندارد کتابخانه ساده است. ما باید هر وقت که یک کلاس یا یک تابع می نویسیم ، بخاطر بسپاریم و برخی از قابلیت ها را در معرض دید عموم قرار دهیم، در حال ایجاد یک API هستیم و باید توجه داشته باشیم که چه کسی و چگونه این API استفاده می شود.

  • API های سخت افزار

اگر در نظر بگیریم که هر سخت افزاری از قبل دارای API تعریف شده برای توصیف چگونگی گسترش و استفاده است، ممکن است کمی گیج کننده باشد. نوع API مورد اشاره ما در اینجا از نوع نرم افزار است. این نوع API  ها مستلزم دسته بندی خاص خود هستند، زیرا زبان طبیعی و زمینه انتزاع در مواردی که شخص مستقیماً با یک سخت افزار سر و کار دارد، با زبان طبیعی مورد استفاده هنگام مدیریت سرویس های از راه دور یا کتابخانه های شخص ثالث متفاوت است.

API های سخت افزاری بسیار قدرتمند هستند و به ما امکان می دهند مواردی مانند برد تعبیه شده (به عنوان مثال  Arduino، Raspberry PI و …)، قطعات مختلف رایانه (مانند مانیتور، کارت شبکه و …) و بسیاری از موارد دیگر را مستقیماً دستکاری کنیم.

  • API های سیستم عامل

API های سیستم عامل شامل یک مجموعه بسیار خاص و منحصر به فرد از لایه های انتزاع و زبان طبیعی است. این API ها به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های قدرتمند متناسب با سیستم عامل های خاص، مانند برنامه های دسک تاپ ، برنامه های تلفن همراه بومی و … را تهیه و استفاده نمایند.

  • API های از راه دور

API از راه دور به هر API در معرض سرویس از راه دور اشاره دارد. در این عصر و زمان ، بیشتر از هر زمان دیگری شاهد API های از راه دور هستیم. عمدتا این API ها در بالای پروتکل انتقال ساخته می شوند، اما می توان API را بر روی هر پروتکل راه دور دیگری ساخت.

کاربرد های API

مزیت های استفاده از API چیست؟

همانطور که گفته شد API ها مزایای زیادی دارند که در ذیل به آن می پردازیم

  • اتوماسیون

این اولین مزیت بارز استفاده از API است. به جای افراد، رایانه ها کار را انجام می دهند و از این رو در زمان صرفه جویی می شود. با کمک API ها، توسعه دهندگان می توانند کار را سریعتر مدیریت کرده و روند کار را به روز کنند تا در مدت زمان کوتاهی بهره وری بیشتری داشته باشند. بسیاری از شرکت ها توسعه دهندگان خود را به API مجهز می کنند زیرا این یک روش سریع برای انجام یک کار است و همچنین به تلاش انسانی کمتری نیاز دارد. چنلید نیز با همین روش اطلاعات رزرو خود را انتقال می دهد.

  • دامنه بیشتر

با قرار دادن API در سیستم، یک لایه برنامه می تواند به توزیع راحت و صحیح اطلاعات در سایر سیستم ها و همچنین معرفی خدمات به مشتریان جدید کمک کند. قسمت جذاب در مورد این رابط کاربری این است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد یک سرویس شخصی سازی شده برای مخاطبان جدید ایجاد کنند. بنابراین، API نیاز زمان است و قدرت ایجاد تغییر پویا در سیستم های شرکت را دارد.

  • بهره وری

به محض دسترسی به API ، انتشار سریع مطالب جدید آسان است. این سیستم به طور خودکار محتوا را منتشر می کند و آن را برای هر کانال در دسترس قرار می دهد. بنابراین، محتوا به راحتی با مخاطبان گسترده به اشتراک گذاشته می شود. همچنین این ویژگی در مقایسه با بازاریابی سنتی وقت گیر و هزینه کمتری دارد. کارآیی خوب یکی از دلایل اصلی است که بسیاری از شرکتها از API استفاده می کنند تا نتایج بهتری داشته باشند.

  • انطباق

هر سیستم باید با گذشت زمان تغییر کند و API سفارشی به تغییر سریع سیستم کمک می کند. برای بسیاری از شرکت ها، زمان و هزینه زیادی لازم است تا تغییر جدیدی در سیستم ایجاد شود. چنانچه این فناوری را در سیستم وارد کنید، انتقال داده بهتری را تجربه خواهید کرد و همچنین می توانید اطلاعات را بهتر بررسی نمایید.

  • نیازها را برآورده می کند

سیستم عامل های یکپارچه سازی API به شرکت ها کمک می کنند تا نیازهای شرکت ها را با بهترین راه حل ها برآورده کنند. برای مثال در یک سازمان معمولی همه موارد از قبض، رسیدگی به مالیات، معامله با حساب های قابل پرداخت و پرداخت های بیمه تحت نظر آنها انجام می شود.

رزرو هتل شرکتی در چنلید

آخرین مطالب مجله

نوشته‌های مشابه بیشتر

شیراز کجا بریم؟
شیراز کجا بریم؟
شیراز کجا بریم؟ «خوشا شیراز و وضع بی‌ مثالش / خداوندا نگه دار از زوالش » حافظ، شاعر ارجمند قرن چهاردهم و اهل شیراز، شعری را سروده است که برای بسیاری آ...
زیباترین روستاهای گردشگری ایران
زیباترین روستاهای گردشگری ایران
گردشگران و طبیعت گردان ایرانی، به خوبی می‌ دانند که این کشور پهناور، سرشار از جاذبه های دیدنی و گردشگری متنوع است که هرگز نباید از آنها غافل شد. روستا...
 تسریع در امور رزرواسیون با کمک پلتفرم دوسویه آنلاین خدمات اقامتی چنلید
 تسریع در امور رزرواسیون با کمک پلتفرم دوسویه آنلاین خدمات اقامتی چنلید
از جمله مزایای چنلید این است که باعث تسریع امور رزرواسیون هتل خواهد شد. با متصل شدن به سامانه، آژانس مسافرتی بدون هیچگونه تعللی اطلاعات مهم هتل ها را ...
معرفی OTA های برتر دنیا
معرفی OTA های برتر دنیا
مسافرت و جهانگردی تقریباً 8 تریلیون دلار از اقتصاد جهان در سال 2018 را به خود اختصاص داده است و نیروهای کار این حوزه 10% افزایش نسبت به سال 2017 دارند...